Tytuł projektu: Nauka dla Bałtyku – wydarzenia upowszechniające wiedzę z zakresu ekologii morza i ochrony Bałtyku
Termin realizacji projektu: od dnia 01.12.2024 r. do dnia 30.09.2025 r.
Koszt całkowity projektu: 157 300,00 PLN
Kwota dofinansowania: 157 300,00 PLN
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG) w partnerstwie ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego (SM UG) poprzez realizację projektu, zakłada podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat funkcjonowania środowiska morskiego, źródeł jego zanieczyszczeń oraz sposobów ochrony, różnorodności biologicznej oraz bezpośredniego i pośredniego wpływu człowieka na ekosystemy morskie.
Podnoszenie świadomości ekologicznej odbiorców w zakresie postaw pro-przyrodniczych poprzez popularyzację osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych przekłada się na podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów ograniczających presję na środowisko przyrodnicze i degradację jego zasobów, a także wprowadzających zasadę zrównoważonego rozwoju. Pożądanym efektem będzie również zwiększenie wrażliwości odbiorców na potrzeby ochrony przyrody, między innymi w kontekście zanieczyszczeń antropogenicznych, w tym zanieczyszczenia plastikiem i mikroplastikiem.
Do celów szczegółowych projektu należą m.in.: zaangażowanie szczególnie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w poznawanie nauki, zaprezentowanie użyteczności nauki i możliwości zastosowania jej w życiu codziennym, umożliwienie czerpania z nauki w celu polepszania komfortu życia, a także zaprezentowanie społecznej odpowiedzialności nauki tj. nauki, która uwzględnia interesy społeczne, ochronę środowiska oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy.
Głównymi działaniami projektowymi będą realizowane w czasie trwania projektu wydarzenia plenerowe upowszechniające i popularyzujące naukę i wiedzę ekologiczną: Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna (maj 2025), Morski Dzień Dziecka (czerwiec 2025) oraz Dzień Ryby w Helu (lipiec 2025)- czyli imprezy plenerowe, które mają już kilkunastoletnią tradycję i nieustannie ciesząc się dużą frekwencją, ukazują rozmiar zapotrzebowania na tego typu działania. W trakcie wymienionych wydarzeń plenerowych organizowane są i prowadzone stoiska informacyjno-edukacyjne, na których odwiedzający mogą m.in. bezpośrednio porozmawiać z edukatorami, otrzymać materiały edukacyjne, obejrzeć filmy tematyczne, zapoznać się z aktualnymi wynikami badań naukowych, przedyskutować problemy środowiskowe, przekazać swoje spostrzeżenia, zagrać w gry interaktywne, sprawdzić swoją wiedzę o morskiej przyrodzie. Każde wydarzenie ma swoje motywy przewodnie, które są wysunięte na pierwszy plan, ale zawsze prezentowana i omawiana tematyka ma szerszy zakres. Podczas wydarzeń dystrybuowane są materiały edukacyjno-informacyjne, a ich uczestnicy mogą wziąć udział w dedykowanych wydarzeniu grach terenowych. Wieloletnie doświadczenie w realizacji imprez plenerowych oraz prowadzone w ich czasie obserwacje pokazują, że kontynuacja tego typu przedsięwzięć jest uzasadniona, potrzebna tym bardziej, iż grono odbiorców tych wydarzeń jest bardzo szerokie (społeczność lokalna, dzieci, uczniowie, studenci, turyści, przedstawiciele samorządów itp.). Zakładana frekwencja uczestników tych wydarzeń to 6 tys. osób (1 tys. osób – Dzień Morświna, 1 tys. osób – Morski Dzień Dziecka, 4 tyś – Dzień Ryby w Helu). Podane przy poszczególnych działaniach liczby odbiorców określono na podstawie danych statystycznych z lat wcześniejszych i są to szacunki realne.