Aktualności

Infrastruktura turystyczna w Rezerwacie Beka

W związku z zakończeniem robót budowlanych w Rezerwacie Beka serdecznie zapraszamy do zapoznania się z rezultatami projektu pn. „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka”. Zachęcamy Państwa do spaceru trasami edukacyjno-turystycznymi oraz wejścia na wieżę obserwacyjną, z której możecie Państwo podziwiać piękno rezerwatu. Projekt „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W tym roku uratowaliśmy 62 foki

73 pacjentów trafiło w tym roku do ośrodka rehabilitacji fok Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Zdecydowaną większość z nich udało się uratować i oddać Bałtykowi.  W poniedziałek, 12 października, ostatnie trzy foki po leczeniu w foczym szpitaliku i usamodzielnieniu się, wróciły na wolność.

W tym roku przyjęliśmy na rehabilitację 69 fok szarych i 4 foki pospolite. O życie każdej z nich walczyliśmy do końca. W rezultacie udało się nam uratować i wypuścić na wolność 62 foki. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania całego zespołu Stacji Morskiej, również osób nie zajmujących się na co dzień opieką nad fokami. Ich zaangażowanie, wobec braku możliwości zaproszenia do pomocy wolontariuszy w okresie wprowadzonych ograniczeń pandemicznych, był nieoceniony. Udało się to także dzięki ogromnemu wsparciu  darczyńców, dzięki którym byliśmy w stanie zapewnić pomoc i opiekę wszystkim potrzebującym foczym maluchom. Dzięki darowiznom przekazanym za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, która prowadziła tegoroczną zbiórkę w serwisie ratujemyzwierzaki.pl/fokarium, zebraliśmy ponad 218 tysięcy złotych.

Za przekazane nam środki finansowe kupiliśmy ryby, z których w pierwszych dniach pobytu fok w szpitaliku przygotowywana była rybna owsianka, a których po przejściu foki na dietę złożoną z całych ryb z dnia na dzień w miarę odzyskiwania chęci życia i nabywania doświadczenia foki jadły coraz więcej (nawet do 8 kg dziennie!). Zaopatrzyliśmy ośrodek w dodatkowe przenośne izolatki dla pacjentów oraz w sprzęt niezbędny do ich wyposażenia – maty i lampy grzewcze, materace izolacyjne, baseniki do pierwszych kąpieli czy kosze do transportowania zwierząt na zabiegi.  Zapewniliśmy fokom wszystkie konieczne leki, zabiegi, środki medyczne, opatrunkowe i higieniczne, a opiekunom niezbędny sprzęt do przygotowywania posiłków, karmienia, wykonywania zabiegów weterynaryjnych, utrzymania czystości w foczych kojcach oraz regularnej ich dezynfekcji.

Foczy szpitalik na szczęście opustoszał, ale jesteśmy gotowi na przyjęcie kolejnych potrzebujących pomocy zwierząt. Mamy jednak nadzieję, że wszystkie focze dzieci w Bałtyku radzą już sobie samodzielnie. Przyszedł więc czas, kiedy chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy nas wspomogli i dzięki którym udało się ocalić życie kilkudziesięciu foczych maluchów. Niektóre z nich wystarczyło tylko nakarmić i pomóc w nauce łapania i jedzenia ryb, niektóre wymagały dłuższego leczenia, a nawet skomplikowanych zabiegów. Podziękowania kierujemy także do lekarzy weterynarii, którzy podjęli się bezinteresownie pomóc naszym pacjentom.

Budujące jest to, że w tak trudnych czasach tak wielu osobom nie jest obojętny los bałtyckich ssaków. Wasze wsparcie jest niezwykle ważne, bez niego nie bylibyśmy w stanie uratować tylu foczych żyć. To nasz wspólny sukces! Drzwi naszego foczego szpitalika są zawsze szeroko otwarte, w każdej chwili mogą pojawić się kolejne foki potrzebujące naszej i Waszej pomocy. Liczymy na to, że w kolejnym roku, kiedy na plażach będziemy spotykać focze szczenięta, które z różnych powodów napotykają na problemy z rozpoczęciem samodzielnego życia, uda nam się wspólnie je uratować i do takiego życia przygotować.

Nadchodzące miesiące, z racji trwającej pandemii będą trudne dla naszego ośrodka. Dużym wsparciem finansowym dla naszych małych pacjentów były dotąd wpływy z odwiedzin naszych dorosłych fok w fokarium Stacji Morskiej. W związku jednak z czasowym zamknięciem fokarium dla odwiedzających, a potem wprowadzeniem limitów związanych z liczbą odwiedzających, wciąż będą nam potrzebne dodatkowe środki finansowe na przygotowanie naszego ośrodka rehabilitacji fok do kolejnego sezonu rehabilitacji. Liczymy na Wasze dalsze wsparcie. I jeszcze raz bardzo dziękujemy.

dr Iwona Pawliczka, Kierownik Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

Rośnie wieża w Rezerwacie Beka!

Na listopad planowane jest uroczyste otwarcie i przekazanie użytkownikom wieży widokowej zbudowanej wraz z pozostałą infrastrukturą w celu ukierunkowania i uatrakcyjnienia ruchu turystycznego. Jest to działanie kończące realizację projektu pn.: Zrównoważona Turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka. Zapraszamy na szlak oraz na stronę projektu!

Bałtyk i zmiany klimatu/ Bałtyk. Plastik i mikroplastik – nowa wystawa w Helu

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Grupą LOTOS S.A. oraz przy wsparciu merytorycznym Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę Bałtyk i zmiany klimatu/ Bałtyk. Plastik i mikroplastik, która dostępna jest do obejrzenia na Bulwarze przy wyjściu z fokarium Stacji Morskiej w Helu. Celem wystawy jest zainteresowanie odbiorców problemem zmian klimatu oraz plastiku i mikroplastiku w Bałtyku oraz włączenie społeczeństwa do działania na rzecz ochrony środowiska.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Spotkanie informacyjne projektu RPO_Bielawa

Informujemy, że w dniu 31 sierpnia, w Krokowej odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne z pięciu planowanych w projekcie „Renaturalizacja siedlisk i roślinności zdegradowanego torfowiska wysokiego w rezerwacie przyrody Bielawa”. Gośćmi byli przedstawiciele Gminy Krokowa, sołectw oraz instytucji finansujących. Omówiono aspekty prawne funkcjonowania rezerwatów przyrody, przedstawiono historię, walory oraz zagrożenia dla rezerwatu przyrody Bielawa. Dziękujemy gościom za obecność!

Piknik ekologiczny w Brzeźnie

22.08.2020r. Piknik ekologiczny w Brzeźnie – LOTOS Stadion Letni Gdańsk

W najbliższą sobotę, w godzinach 10:00-15:00, razem ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, Stacją Biologiczną Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy całe rodziny na Piknik ekologiczny w Brzeźnie – LOTOS Stadion Letni Gdańsk, wejście na plażę nr 53. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Grupy LOTOS i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do zobaczenia!!! Dołącz do wydarzenia na FB!

https://www.facebook.com/frug.gda/posts/4153241778079188

Relacja fotograficzna z wydarzenia

Uniwersytet Gdański na Jarmarku Dominikańskim

Uniwersytet Gdański obecny na Jarmarku Dominikańskim, zapraszamy!! Fundacja Rozwoju UG wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Parlamentem Studentów UG zorganizowała stoisko jubileuszowe z okazji 50 lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Czekamy na Was na rogu Św. Ducha i ul. Grobla 1. Zapraszamy 7,8,9 sierpnia- od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 19.00. Na stoisku można zakupić pamiątkę z jubileuszowym logo Uniwersytetu Gdańskiego.

Fotorelacja z wydarzenia

Wejdź do wnętrza śMIECIarki już od 25 lipca w Helu

Dlaczego warto segregować butelki PET? Jak wygląda proces ich recyklingu? Co może powstać w wyniku ich przetworzenia? W dniach 25-31 lipca przekonają się turyści wypoczywający w Helu. W wakacyjną trasę wyrusza Miecia – mobilna strefa edukacyjna*.

Czym właściwie jest Miecia? To żółta śmieciarka, ale nietypowa. W jej wnętrzu znajdują się nie odpady, a interaktywna wystawa pokazująca jak stają się nowymi produktami.

Zwiedzający strefę mogą nie tylko wejść DO środka i przekonać się co dzieje się z butelką PET w sortowni, zakładzie przetwarzania, poznać tworzywo powstałe w procesie recyklingu butelek, ale także wejść NA nią.  Na górze Mieci znajduje się taras oraz zjeżdżalnia dla najmłodszych.

Śmieciarka czekać będzie na wszystkich odwiedzających w dniach 25-31 lipca przy Fokarium w Helu (zejście z ulicy Morskiej na Małą Plażę).

Zaprasza sieć sklepów Biedronka – partner strefy oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A, w ramach współpracy z FRUG  w zakresie przeprowadzenia działań informacyjno – edukacyjnych z zakresu zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa w obszarze redukcji ilości wykorzystywanych opakowań oraz odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Serdecznie zapraszamy!

*Miecia jest elementem kampanii „Działaj z imPETem!”, prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. (www.dzialajzimpetem.pl).