Aktualności

Rośnie wieża w Rezerwacie Beka!

Na październik planowane jest uroczyste otwarcie i przekazanie użytkownikom wieży widokowej zbudowanej wraz z pozostałą infrastrukturą w celu ukierunkowania i uatrakcyjnienia ruchu turystycznego. Jest to działanie kończące realizację projektu pn.: Zrównoważona Turystyka i ekstensywne rolnictwo dla Rezerwatu Przyrody Beka. Zapraszamy na szlak oraz na stronę projektu!

Bałtyk i zmiany klimatu/ Bałtyk. Plastik i mikroplastik – nowa wystawa w Helu

Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Grupą LOTOS S.A. oraz przy wsparciu merytorycznym Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę Bałtyk i zmiany klimatu/ Bałtyk. Plastik i mikroplastik, która dostępna jest do obejrzenia na Bulwarze przy wyjściu z fokarium Stacji Morskiej w Helu. Celem wystawy jest zainteresowanie odbiorców problemem zmian klimatu oraz plastiku i mikroplastiku w Bałtyku oraz włączenie społeczeństwa do działania na rzecz ochrony środowiska.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!

Piknik ekologiczny w Brzeźnie

22.08.2020r. Piknik ekologiczny w Brzeźnie – LOTOS Stadion Letni Gdańsk

W najbliższą sobotę, w godzinach 10:00-15:00, razem ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, Stacją Biologiczną Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy całe rodziny na Piknik ekologiczny w Brzeźnie – LOTOS Stadion Letni Gdańsk, wejście na plażę nr 53. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Grupy LOTOS i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Do zobaczenia!!! Dołącz do wydarzenia na FB!

https://www.facebook.com/frug.gda/posts/4153241778079188

Relacja fotograficzna z wydarzenia

Uniwersytet Gdański na Jarmarku Dominikańskim

Uniwersytet Gdański obecny na Jarmarku Dominikańskim, zapraszamy!! Fundacja Rozwoju UG wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Parlamentem Studentów UG zorganizowała stoisko jubileuszowe z okazji 50 lecia Uniwersytetu Gdańskiego. Czekamy na Was na rogu Św. Ducha i ul. Grobla 1. Zapraszamy 7,8,9 sierpnia- od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 19.00. Na stoisku można zakupić pamiątkę z jubileuszowym logo Uniwersytetu Gdańskiego.

Fotorelacja z wydarzenia

Wejdź do wnętrza śMIECIarki już od 25 lipca w Helu

Dlaczego warto segregować butelki PET? Jak wygląda proces ich recyklingu? Co może powstać w wyniku ich przetworzenia? W dniach 25-31 lipca przekonają się turyści wypoczywający w Helu. W wakacyjną trasę wyrusza Miecia – mobilna strefa edukacyjna*.

Czym właściwie jest Miecia? To żółta śmieciarka, ale nietypowa. W jej wnętrzu znajdują się nie odpady, a interaktywna wystawa pokazująca jak stają się nowymi produktami.

Zwiedzający strefę mogą nie tylko wejść DO środka i przekonać się co dzieje się z butelką PET w sortowni, zakładzie przetwarzania, poznać tworzywo powstałe w procesie recyklingu butelek, ale także wejść NA nią.  Na górze Mieci znajduje się taras oraz zjeżdżalnia dla najmłodszych.

Śmieciarka czekać będzie na wszystkich odwiedzających w dniach 25-31 lipca przy Fokarium w Helu (zejście z ulicy Morskiej na Małą Plażę).

Zaprasza sieć sklepów Biedronka – partner strefy oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A, w ramach współpracy z FRUG  w zakresie przeprowadzenia działań informacyjno – edukacyjnych z zakresu zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa w obszarze redukcji ilości wykorzystywanych opakowań oraz odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Serdecznie zapraszamy!

*Miecia jest elementem kampanii „Działaj z imPETem!”, prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. (www.dzialajzimpetem.pl).

Dzień Ryby 25 lipca 2020.

Weź udział w niezwykłym wydarzeniu. To jedyne takie święto dedykowane rybom. W tym roku głównym bohaterem Dnia Ryby w Helu będzie dorsz 🐟

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego wraz z partnerami zaprasza na obchody XVI Dnia Ryby w Helu. Już od wtorku 21 lipca na naszym profilu Facebookowym – Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG będzie można znaleźć podcasty, prezentacje i zagadki edukacyjne poświęcone znanym i mniej znanym mieszkańcom Morza. Osoby, które w sobotę, 25 lipca planują pobyt w Helu, zapraszamy na teren Błękitnej Wioski przy małej plaży od 11 do 17. W programie ciekawe wystawy, duża dawka wiedzy, gry i zabawy edukacyjne.

W tym roku szczególnym problemem poruszanym w trakcie Dnia Ryby na stoisku „Stworzywa morskie” będzie zanieczyszczenie środowiska morskiego plastikiem. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Grupą Lotos oraz przy wsparciu merytorycznym Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną STWORZYWA MORSKIE. Jej celem jest zainteresowanie odbiorców problemem plastiku i włączenie społeczeństwa do działania na rzecz ochrony środowiska Morza Bałtyckiego.

Tegoroczny Dzień Ryby w Helu organizowany jest w ramach projektu: „Ochrona ssaków i ptaków morskich – kontynuacja”.

Wyposażenie stoisk informacyjnych oraz działania na rzecz edukacji pro-przyrodniczej i ochrony przyrody wspiera także Grupa LOTOS w ramach programu społeczno-ekologicznego realizowanego na Pomorzu pod nazwą „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie”.

Fotorelacja z wydarzenia

Prace z zakresu ochrony czynnej w rezerwacie przyrody Bielawa

Informujemy, że Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, w ramach projektu „Renaturalizacja siedlisk i roślinności zdegradowanego torfowiska wysokiego w rezerwacie przyrody Bielawa” dofinansowanego ze środków EFRR w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, przystąpiła do działań przygotowawczych w celu przeprowadzenia zabiegów czynnej ochrony. W dniu 21 lipca 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie zespołu projektowego z Wykonawcą zabiegów. Zachęcamy do zapoznania się z naszym projektem.

Nowe projekty dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku

Z przyjemnością informujemy, że Fundacja otrzymała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację czterech kolejnych projektów. Dwa z nich z zakresu edukacji ekologicznej to: „Klimat dla Bałtyku – aktywna edukacja dotycząca wpływu zmian klimatu na ekosystem Morza Bałtyckiego” oraz „Pomorscy czują klimat! – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza – Kontynuacja działań w roku 2020”. Dwa kolejne z zakresu czynnej ochrony: „Utrwalenie efektów ekologicznych na obszarze Parku Wydmowego w Helu w 2020 roku” oraz „Czynna ochrona przyrody na obszarach natura 2000 : Zatoka Pucka i Półwysep Helski PLH220032 w roku 2020”.

Fokarium ponownie otwarte

FOKARIUM PONOWNIE OTWARTE

od 11 czerwca 2020 r. od godz. 9:00

W związku ze stanem epidemii Covid-19  i obowiązującymi obostrzeniami,   dla zachowania bezpieczeństwa odwiedzających, pracowników i  zwierząt obowiązuje nowy regulamin zwiedzania.

Prosimy przeczytać Regulamin zwiedzania fokarium Stacji Morskiej.

Liczymy na Państwa zrozumienie i dostosowanie się do nowych zasad.

W CZERWCU FOKARIUM JEST CZYNNE CODZIENNIE                        

W GODZINACH  9:00 – 16:00
(UWAGA: ostatnie wejście do fokarium o 15:30 !!!)

 • Na terenie fokarium może przebywać jednocześnie 200 osób
  (lub 100 osób przy czasowym wyłączeniu jednego basenu z fokami – na czas mycia basenu)
 • Wstęp tylko z zasłoniętymi ustami i nosem
 • Należy zachować bezpieczny dystans 2 metrów od innych osób
 • Obowiązkowa dezynfekcja rąk po wejściu
 • Możliwość wejścia wyłącznie na karmienie fok z prelekcją odbywające się 5 x dziennie o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00 i 15:30
  (wejście tylko na pół godziny przed każdym karmieniem !!!)
 • Odwiedzający powinni opuścić fokarium do pół godziny po obejrzanym karmieniu
 • Do wejścia obowiązuje jedna kolejka (osoby indywidualne i grupy)
 • Wejście tylko za opłatą 5 złotych, przez bramkę automatyczną
 • Możliwość rozmiany banknotów 10 i 20 zł w automacie przed wejściem
  (brak możliwości rozmiany innych banknotów oraz wymiany monet !!!)
 • Budynek ekspozycyjny w fokarium oraz  Dom Morświna pozostają zamknięte.

ZAPRASZAMY  !!!

Uwaga: w kolejnych miesiącach godziny otwarcia ulegną zmianie !