Tytuł: „PARK WYDMOWY w Helu – eliminacja gatunków obcych i inwazyjnych dla zachowania cennych przyrodniczo siedlisk wydmowych”.
Okres realizacji: 01.04.2024-30.11.2024
Koszt kwalifikowany zadania: 132 110,42 PLN
Dotacja WFOŚiGW w Gdańsku: 100 000 PLN
Projekt uzyskał dofinansowanie w konkursie pod nazwą „Konkurs na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego (edycja 2024)”.
Opis:
Głównym celem projektu jest kontynuacja projektu realizowanego w 2023 r. pod nazwą „PARK WYDMOWY w Helu – eliminacja gatunków obcych i inwazyjnych dla zachowania cennych przyrodniczo siedlisk wydmowych”, mającego na celu wspomaganie procesu renaturalizacji siedliska przyrodniczego w Parku Wydmowym w Helu na obszarze NATURA 2000 Zatoka Pucka i Półwysep Helski PLH220032.
Celem strategicznym jest przywrócenie stanu i procesów zaplanowanych w trakcie tworzenia Parku Wydmowego. Sprowadza się on przede wszystkim do walorów dydaktycznych obiektu, demonstrującego naturalną florę, roślinność i siedliska przyrodnicze wydm nadmorskich.
Celem operacyjnym jest odbudowa roślinności wydm nadmorskich, która polega na:
- usunięciu inwazyjnej róży pomarszczonej – obcego gatunku, który bez podejmowania regularnych działań jego usuwania, w sposób bardzo szybki może zajmować nowe lokalizacje, a następnie silnie zacieniając i użyźniając podłoże doprowadzi do zniszczenia roślinności właściwej wydmowym siedliskom przyrodniczym;
- usunięciu pozostałych krzewów i chwastów obcych środowisku wydm nadmorskich, których nadmierne rozplenienie, może doprowadzić do relatywnie szybkiego opanowania wydmy przez nie, co z kolei doprowadzi do eliminacji pożądanych roślin wydmowych i degradacji siedlisk przyrodniczych.
- poprzez powyższe, przywróceniu jednolitego charakteru wydmowej roślinności tworzącej harmonijną całość w całym Parku Wydmowym.
Efektem ekologicznym projektu będzie wspomaganie procesu renaturalizacji siedlisk przyrodniczych 2120 i 2130 w Parku Wydmowym w Helu na obszarze NATURA 2000 Zatoka Pucka i Półwysep Helski PLH220032. Działania przeprowadzone w ramach projektu będą miały pozytywny wpływ na szatę roślinną i siedliska Parku Wydmowego na obszarze ok. 2,0 ha w następującym zakresie:
- Wykonana zostanie ogólna ocena poprawy stanu ochrony siedlisk przyrodniczych
i zbiorowisk roślinnych – dokumentacja fotograficzna. Szczegółowe badania na stałych powierzchniach monitoringowych – dokumentacja fitosocjologiczna i fotograficzna. - Odrośla róży pomarszczonej i wierzby kaspijskiej zostaną usunięte lub przynajmniej wybitnie osłabione, a ich liczebność i zajęta przez nie powierzchnia radykalnie zmniejszona. Obszar zostanie odchwaszczony.
- Odbudowie ulegnie naturalna roślinność wydmowa oraz wydmowe siedliska przyrodnicze w ich pełnym zróżnicowaniu oraz bogactwie florystycznym i fitocenotycznym.
Wskaźniki:
- Zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych: 17 stanowisk punktowych, 6 stanowisk obszarowych. Sumaryczna powierzchnia zajęta przez chwasty (0,24 ha) i krzewy 0,0045 ha, łącznie 0,2445 ha.
- Czynna ochrona w obszarze parku narodowego; w rezerwatach przyrody; w obszarach Natura 2000; – wykonanie zabiegów ochrony czynnej na obszarze (ha), w tym monitoring przyrodniczy, który jest konieczny do podjęcia właściwych działań z zakresu ochrony czynnej lub oceny rezultatów wykonanych działań: Obszar o pow. ok. 2,0 ha
- Przywrócenie lub zapewnienie ochrony właściwego stanu siedlisk przyrodniczych na obszarze (ha) – dotyczy siedliska przyrodniczego, który jest przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000: Obszar
o pow. ok. 2,0 ha - Działania związane z czynną ochroną rodzimych gatunków chronionych oraz gatunków zagrożonych, które zostały wskazane w czerwonych księgach i listach (flora, fauna i grzyby) liczba gatunków objętych działaniami (N): 5 gatunków, powierzchnia siedliska gatunku (ha): ok. 2 ha
- Działania związane z czynną ochroną rodzimych gatunków chronionych oraz gatunków zagrożonych, które zostały wskazane w czerwonych księgach i listach (flora, fauna i grzyby) liczba gatunków objętych działaniami (N): 5 gatunków, powierzchnia siedliska gatunku (ha): ok. 2 ha
Zadanie pn. „PARK WYDMOWY w Helu – eliminacja gatunków obcych i inwazyjnych dla zachowania cennych przyrodniczo siedlisk wydmowych” dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Foto: Andrzej Regliński