Tytuł: “Ekspozycja szkieletu finwala (Balaenoptera physalus) z Morza Bałtyckiego jako unikatowe narzędzie w morskiej edukacji ekologicznej”
Okres realizacji: 15.03.2023 r. – 31.12.2025 r.
Koszt kwalifikowany zadania: 120 900,00 PLN
Dotacja WFOŚiGW w Gdańsku: 50 000,00 PLN

Ekspozycja przyrodnicza szkieletu finwala, osobnika pochodzącego z Morza Bałtyckiego, zlokalizowana będzie na terenie Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Helu, miejsca realizacji od ponad 20 lat programu Błękitna Szkoła – warsztaty morskie. Ekspozycji towarzyszyć będzie wystawa edukacyjna poświęcona różnorodności biologicznej Bałtyku i gatunkom rzadkim wizytującym bałtycki ekosystem. Miejsce ekspozycji usytuowane zostanie w sąsiedztwie innych ekspozycji edukacyjnych w Stacji Morskiej wykorzystywanych w edukacji bezpośredniej, takich jak wystawa plenerowa poświęcona wydobyciu finwala z Bałtyku i pozyskaniu jego szkieletu, Dom Morświna czy fokarium, a także w sąsiedztwie masowo użytkowanego kąpieliska morskiego Mała Plaża w Helu.
W ramach przedsięwzięcia w pierwszym roku realizacji wykonana zostanie wolnostojąca ekspozycja szkieletu finwala stanowiąca narzędzie edukacyjne w programie morskiej edukacji w Stacji Morskiej UG w Helu. W kolejnym roku realizacji przedsięwzięcia w ramach programu Błękitna Szkoła przygotowane i zrealizowane zostaną warsztaty morskie o tematyce związanej z obserwacjami wielorybów w Bałtyku, jako jeden z tematów w ofercie Błękitnej Szkoły. Ekspozycja zastanie wykorzystana jako samodzielne stanowisko edukacyjne przy organizacji imprezy plenerowej w Helu pn. Dzień Ryby, która poświęcona jest gatunkom i siedliskom bałtyckim.
Aranżacja ekspozycji szkieletu wieloryba (finwala) zostanie wykonana we wnętrzu dwóch połączonych ze sobą kontenerów transportowych o wymiarach 10x3x3m każdy, przystosowanych do umieszczenia złożonego wewnątrz nich szkieletu na specjalnie przygotowanych wspornikach, z odpowiednio rozmieszczonym oświetleniem. Ściany służyć będą jako miejsca ekspozycji edukacyjnej w postaci tablic, banerów i dioram. Frontowa, przeszklona ściana umożliwi obserwację szkieletu finwala z zewnątrz.
Długoletnia działalność edukacyjna prowadzona w Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego pokazuje, że najlepsze rezultaty w kształtowaniu postaw pro-przyrodniczych, przekładających się bezpośrednio na skuteczność w ochronie przyrody i będących podstawą zrównoważonego użytkowania środowiska, można uzyskać angażując w różnorodne formy edukacji dzieci i młodzież. Tworząc ciekawą i rzetelną merytorycznie ofertę, podpartą unikatowymi formami edukacji zwiększającymi atrakcyjność takiej oferty, takimi jak planowana ekspozycja szkieletu wieloryba, jesteśmy w stanie dotrzeć z wiedzą do coraz większej liczby odbiorców, także tych najmłodszych, zwiększając ich postrzeganie roli środowiska naturalnego jako warunkującego życie człowieka, a także przygotowując ich do odpowiedzialności za jakość ochrony środowiska i budowanie akceptacji społecznej dla wdrażania skutecznych działań ochronnych. Wyposażenie kompleksu edukacyjnego w Stacji Morskiej UG w kolejne, spektakularne narzędzie dydaktyczne, stworzy także możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej Błękitnej Szkoły o warsztaty dotyczące oceanicznych gości Bałtyku. Te z kolei stworzą okazję do wykorzystania nowego, atrakcyjnego i unikatowego w formie narzędzia edukacyjnego w kształtowaniu świadomości społecznej dotyczącej skutków różnych czynników antropogenicznych i sposobów ich przeciwdziałania.