Przekazujemy Państwu opracowany wraz z Grupą LOTOS poradnik Zero waste nad Bałtykiem – “Gospodarstwo domowe bez plastiku”. Zachęcamy do zapoznania się, korzystania i rozpropagowywania. Ulotkę w całości można pobrać po kliknięciu na link poniżej. Drukując zwróć uwagę na format i odpowiednie złożenie. Poradnik ma 8 stron i składa się z następujących części: w domu, zakupy, w pracy i na wycieczce, w łazience. Ostatnia strona zawiera również szereg ważnych informacji dotyczących plastiku w Morzu Bałtyckim.
Rok: 2019
Projekt BagCyp 5 zakończony
Działania ochrony czynnej realizowane na Czarnym Bagnie oraz Cyplu Helskim dobiegły końca. Prace wykonywane były w ramach projektu Czynna ochrona przyrody na obszarach Natura 2000: Łebskie Bagna PLH220040 oraz Zatoka Pucka i Półwysep helski PLH220032. Etap 5. dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Głównym celem projektu jest wspomaganie procesu renaturalizacji wybranych siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000: Łebskie Bagna oraz Zatoka Pucka. Zapraszamy do lektury sprawozdania.
Współpraca z Jeronimo Martins Polska
Pomorskie Eko Forum
Zwieńczeniem „Kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz zrównoważonego Pomorza – Pomorscy czują klimat” realizowanego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku była możliwość zaprezentowania relacji z naszych działań podczas panelu dotyczącego edukacji ekologicznej na Pomorskim Eko Forum, które odbyło się dnia 21.11.2019 r. w AmberExpo.
Mastercard® Bezcenne® Chwile
Mastercard® Bezcenne® Chwile w fokarium w Helu
Bezcenne chwile w fokarium na Helu? To możliwe dzięki programowi Mastercard® Bezcenne® Chwile, który skierowany jest do posiadaczy kart płatniczych Mastercard® w Polsce.
W ramach realizowanych w programie voucherów oferujemy Państwu:
- wstęp do fokarium w Helu dla 4 osób,
- udział w prelekcji połączonej z prezentacją i treningiem medycznym fok ze stada hodowlanego w Helu,
- zwiedzanie z edukatorem Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu: fokarium z wystawą stałą, Dom Morświna, spacer po Parku Wydmowym,
- przekazanie materiałów informacyjno-promocyjnych (gadżetów) dla każdej z odwiedzających osób.
Realizacja vouchera wymaga wcześniejszej wymiany punktów zgromadzonych w programie na specjalny kod, a następnie umówienia wizyty w fokarium. Serdecznie zapraszamy do udziału w programie!
Więcej na bezcennechwile.pl
Agnieszka Wojtach – kierownik Biura Zarządu e-mail: agnieszka.wojtach@ug.edu.pl; tel. 58 523 33 73 /poniedziałek – piątek w godzinach 8-15.30/
lub
Monika Selin – Koordynator Zespołu Edukatorów e-mail: monika.selin@ug.edu.pl; tel. +48 601 574 100, 58 / 675-08-36 /poniedziałek – piątek w godzinach 8-15.30/
Warsztaty edukacyjne dot. rezerwatu przyrody Cisy nad Czerską Strugą
11 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć i współorganizować jednodniowe warsztaty edukacyjne poświęcone walorom przyrodniczym, celom ochrony i zagrożeniom dla rezerwatu przyrody Cisy nad Czerską Strugą. Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu pn. „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”, który realizują Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Współfinansowanie projektu ze środków RPO Województwa Pomorskiego 2014-2020.
Wystawa „Plastik Niefantastik”
„Plastik Niefantastik” – nowa wystawa w Helu
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Grupą LOTOS S.A. oraz przy wsparciu merytorycznym Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę prac artystycznych pt. „Plastik Niefantastik”, która dostępna jest do obejrzenia na Bulwarze od dnia 8 lipca do końca września 2019r. przy wyjściu z fokarium Stacji Morskiej w Helu. Celem wystawy jest zainteresowanie odbiorców problemem mikroplastiku i włączenie społeczeństwa do działania na rzecz ochrony środowiska. Młodzi artyści, korzystając z różnych technik artystycznych, stworzyli podczas zajęć na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ilustrowane plakaty, które są prezentowane na wystawie.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac i refleksji.
Mało kto wie, że mikroplastik to cząsteczki plastiku <5 mm, produkowane do zastosowania jako element ścierny w kosmetykach czy środkach czyszczących (mikroplastiki pierwotne), lub też powstają na skutek rozpadu m.in. plastikowych butelek, słomek do picia, plastikowych sztućców, foliowych siatek (mikroplastiki wtórne). Do rozkładu dochodzi pod wpływem temperatury, zasolenia, promieni słonecznych i fal morskich. Drobne organizmy morskie mylą mikroplastik z planktonem i go zjadają, a same stają się pokarmem dla ryb i ssaków. W ten sposób tworzywa sztuczne docierają także do ludzi. Niekiedy kręgowce zjadają plastikowe odpady – w efekcie ich żołądki napełniają się niestrawną materią, a zwierzęta umierają z głodu. W 2017 roku na świecie wyprodukowano 348 milionów ton plastiku, z czego ponad 64 milionów ton w Europie. Jest on bardzo trwałą substancją i nie znika łatwo z powierzchni ziemi. Mimo istniejących przepisów, ponad 8 milionów ton plastiku każdego roku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę jedna pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Problem mikroplastiku jest problemem globalnym, ale każdy z nas może mieć wpływ na ograniczenie jego użycia. Pomyśl, zanim sięgniesz po plastikowe przedmioty jednorazowego użytku.
Skrzynie ekspedycyjne MARINE MAMMALS w szkołach
Bardzo się cieszymy, że pomysł stworzenia w projekcie MARINE MAMMALS tzw. skrzyń ekspedycyjnych zawierających zestawy ćwiczeniowe do przeprowadzenia eksperymentów w czasie szkolnych lekcji, spotkał się z entuzjazmem zarówno nauczycieli i uczniów. Dzięki uprzejmości nauczycielki – uczestniczki kursu dla nauczycieli oraz letniej szkoły dla uczniów możemy zaprezentować jak przebiegają lekcje z wykorzystaniem naszej skrzyni.
Zapraszamy do obejrzenia galerii!
Zapraszamy na VI piknik “Wyspa Przyrodników”!
Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego,Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING oraz Współorganizatorzy i Partnerzy serdecznie zapraszają mieszkańców oraz turystów na VI piknik “Wyspa Przyrodników”!
29 czerwca 2019 r., godz. 10.00 -14.00
Miejsce: Stacja Biologiczna Wydziału Biologii UG, ul. Ornitologów 26, Górki Wschodnie (Wyspa Sobieszewska)
Wyspa Sobieszewska pełna jest przyrodniczych tajemnic.
Zapraszamy do ich wspólnego odkrywania oraz spędzenia czasu na łonie natury!
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2306425669630435/
Warsztaty, gry oraz zabawy przyrodnicze i plastyczne:
- Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego:
– Czy mucha może zostać kurierem?
– Paleontologia na plaży – 10:30, 11:30 i 12:30 – warsztaty na zapisy (w dniu pikniku)
– Zwiedzanie Laboratorium Wydmowego z przewodnikiem – 11:00, 12:00, 13:00
- Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING – Podzielmy się plażą!
- Miasto Gdańsk – Segreguję odpady
- Stacja Ornitologiczna MiIZ PAN – Ptaki owadożerne – nasi sprzymierzeńcy
- „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury – „Szycha , szyszka, szyszunia…” – familijne warsztaty tworzenia stworków – potworków
- Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej – Odkryj Wyspę Sobieszewską
- Nadleśnictwo Gdańsk – Las wielofunkcyjny
- Leśnictwo Sobieszewo – Kancelaria Leśniczego
- W interakcji z lasem – edukacja w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”
- Stowarzyszenie Ochrony Sów oraz Stowarzyszenie Wspierania Inwestycji Przyjaznych PTA.com – Zagrożenia cywilizacyjne dla sów. Działaj z nami!
- Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku – Ogród przyjazny
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego – Poczuj klimat
- Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA – W trosce o dzikość – pomagaj z głową!
- Polski Klub Ekologiczny – Okręg Wschodnio – Pomorski – Plast-różnorodność czy bioróżnorodność
- Chorągiew Gdańska ZHP – Zgaduj – zgadula
- Fundacja Eko Wyspa – bycie Eko nie jest trudne
- Błękitny Patrol WWF – czynna pomoc bałtyckiej przyrodzie
- Wspólne piknikowanie – zachęcamy do zabrania pełnych koszy piknikowych i relaksu u podnóża jedynej w Polsce sztucznej wydmy.
Realizowane w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej.
Organizatorzy:
Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego
Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING
Współorganizatorzy:
Miasto Gdańsk
Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego
Patronat honorowy:
Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska
Patronaty medialne:
Radio Gdańsk
Trójmiasto.pl
Gdańsk.pl
Magazyn Together
Uniwersytet Gdański gości wystawę fotografii Beki
Wiosenne zaloty ptaków, wschody i zachody słońca nad zamglonymi łąkami, szronem spowite morskie wybrzeże – swoim pięknem rezerwat Beka uwodzi o każdej porze roku. Urok tego wyjątkowego miejsca przybliża wystawa fotografii „Przyrodniczy raj u ujścia Redy”. Od 27 maja można będzie ją obejrzeć na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Na wystawę „Przyrodniczy raj u ujścia Redy” składa się około czterdziestu fotografii, które prezentują bogactwo przyrodnicze rezerwatu, którym opiekuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Za obiektywem stanęli pracownicy Towarzystwa oraz ich przyjaciele – obserwatorzy ptaków i fotografowie-amatorzy. Udało się im uchwycić w wyjątkowych kadrach całe kobierce roślinności, malownicze wybrzeże morskie, z bliska pokazać wiele gatunków ptaków.
Od 27 maja do końca czerwca wystawę gości Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 59, hol główny).
Wystawa została przygotowana w ramach projektu „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka” realizowanego przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Zdjęcie: Krwawodzioby, P. Kołodziejski
Projekt „Zrównoważona turystyka i ekstensywne rolnictwo dla rezerwatu przyrody Beka” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.